News

Архітектура охорони здоров’я: уроки пандемії

У минулому дебати про вартість домінували у звітах про сектор охорони здоров’я. Зараз пандемія підштовхнула лікарні в багатьох західних країнах до крайньої межі, показавши важливість функціонування системи охорони здоров’я. В архітектурі та будівництві ця сфера завжди вважалася прихованою вищою дисципліною. Вольфганг Крадішніг і Петер Подседенсек, засновники Delta Podsedensek Architects ZT GmbH, розповідають про архітектурні уроки, які можна винести з нинішньої кризи щодо будівництва лікарень, і пояснюють роль цифровізації.

Відень, 4 лютого 2021 року: все почалося близько року тому: в китайському Ухані за десять днів побудували лікарню на 1000 ліжок, найбільший у світі лікарняний корабель пришвартувався на Манхеттені, а у Відні облаштували велику лікарню у виставковій залі на Пратері як запобіжний захід. Раптом у центрі уваги громадськості опинилася вузькоспеціалізована архітектурна дисципліна, про яку мало говорили чи писали. У міжнародній будівельній та архітектурній індустрії охорона здоров’я завжди вважалася вищою дисципліною через її різноманітні вимоги. Лікарні – це складні будівлі, які повинні виконувати численні різні функції під одним дахом. Основні основні з’єднувальні шляхи, наприклад між відділенням невідкладної допомоги та хірургічним кабінетом, мають бути якомога коротшими та безперешкодними, на додаток до кілометрів кабелів та інсталяцій. Ступінь чистоти окремих зон також відіграє суттєву роль у проектуванні, оскільки громадські та малозаражені приміщення повинні бути строго відокремлені один від одного. Delta Podsedensek Architects ZT GmbH вважається міжнародно визнаним гравцем у цій галузі, а також може посилатися на численні проекти в Австрії, включаючи Тульнський університет і дослідницький центр, біофармацевтичний завод Boehringer Ingelheim LSCC, лікарні Elisabethinen у Лінці та Відні та Клініка Diakonissen в Лінці. Засновники компанії Вольфганг Крадішніг і Петер Подседенсек висвітлюють знання, отримані на сьогоднішній день, через рік після спалаху вірусу COVID-19, для будівництва лікарень майбутнього.

BI LSCC Quality Gebäude - DELTA PODS

Цілеспрямоване переривання динаміки інфекції

За словами Крадішніга, вхідна зона – це місце, яке може швидко стати розсадником інфекції. «Буде більше обізнаності щодо розділення та сортування здоров’я людей ще до того, як вони увійдуть у внутрішні приміщення. Швидкий, нескладний відбір, наприклад, через турнікети або повітряні шлюзи, стане важливим. У плануванні таких місць потрібно буде виділити більше місця у майбутньому.” Подседенсек додає: «Системи орієнтування або перехрестя в лікарнях все частіше розглядаються, щоб певні приміщення, такі як зони очікування та амбулаторні клініки, могли використовуватися під час пандемії, не створюючи ризику контакту з іншими пацієнтами». Головним завданням, за його словами, є планування простору таким чином, щоб його можна було використовувати з розумом у «непандемічний» час. Пацієнти, персонал і постачальники повинні перебувати якомога окремо, не обмежуючись у своїй операційній роботі. Спеціальні мікроби в лікарнях, деякі з яких навіть вбивають пацієнтів, також відіграють важливу роль у дебатах навколо питання про гарячі точки інфекції – не тільки, але особливо після COVID-19. Гігієнічні аспекти вимагають високого рівня знань у технології чистих приміщень при плануванні будівель, що передбачає різні рівні стерильності. Це дає змогу визначити, які форми та матеріали слід використовувати. Тут Подседенсек може спиратися на свій багаторічний досвід: «Декілька великих поверхонь можна очистити краще, ніж маленькі, і кількість швів має бути мінімізована, наскільки це можливо. більш гігієнічний, ніж ручки. Чутливою зоною також є край між стінкою та стеблами».

Nemocnice svatého Josefa ve Vídni – projektový management DELTA

Гнучкість користується великим попитом

Однак, на думку обох експертів, будівництво лікарень найвищого рівня ізоляції не є стійким з економічної точки зору. «Публікації в цьому напрямку вже є, як-от двомісна кімната з двома окремими туалетами, але як тільки справа доходить до розгляду подальших витрат на бізнес, це стає дуже критичним», — переконана Крадішніг. На його думку, тренд на одномісні номери кращий у порівнянні. Інфекційних хворих не тільки можна швидко та ефективно ізолювати, але багатомісні кімнати, розділені за статтю, стають застарілими, що сприяє гнучкому розміщенню. У майбутньому можна очікувати збільшення інвестицій у модульне будівництво. Крадішніг переконаний, що галузь багато чому навчилася з нинішньої кризи: «У минулому навряд чи існувало потреба будувати будівлю без конкретного запиту, як запобіжний захід, і протягом кількох днів. Однак тепер виклики для незабюрократичного та швидкого завершення таких проектів свідомо розглядаються». За словами двох експертів, австрійські лікарні визнали, що їм потрібно швидко реагувати на зміни потреб. За останні роки істотно змінилися не тільки вимоги користувачів, але й вимоги самих фармацевтичних і медичних установ. Медичний і, перш за все, технологічний прогрес гарантують, що життєвий цикл використання стає все коротшим і коротшим, що також дає поштовх тенденції до ревіталізації будівель.

«Розумна лікарня» – це мета

Як і в багатьох інших галузях, COVID-19 виявив важливість цифровізації в охороні здоров’я. «Ми побачили важливість тісної співпраці між лікарнями та необхідність спільної ІТ-інфраструктури та хмарних систем. Щоб забезпечити швидке та високоякісне медичне обслуговування, обмін даними також має функціонувати належним чином між лікарями приватної практики та лікарнями», — переконаний Крадішніг. Те, що це ще не так, доводить аварія, яка привернула заголовки газет, за участю наших німецьких сусідів у Баварії. У серпні мандрівникам довелося тижнями чекати результатів тесту на COVID-19, і деяких інфікованих людей не вдалося ідентифікувати, оскільки в центрах тестування використовували рукописні паперові документи. Окрім умов пандемії, за його словами, заходи щодо підвищення ІТ-безпеки та запобіжних заходів проти кіберзлочинності є особливо важливими. Наприклад, також слід підвищити безпеку даних для цифрового відпуску ліків. «Чого не вистачає, так це єдиної стратегії цифровізації. Поки що в різних лікарнях реалізовані здебільшого лише невеликі ізольовані рішення. Тепер нам належить використати нові знання та реалізувати їх у майбутніх проектах», — каже Крадішніг. Загалом, пандемія не лише ускладнила проекти в галузі охорони здоров’я, але, перш за все, оголила їх. У результаті цього розвитку стає складніше без проблем керувати проектами з різними відповідальними особами та інтерфейсами. «Цілісний підхід до надання послуг – архітектура, управління будівництвом та ІТ з одного джерела – зараз затребуваний як ніколи. Це створює імпульс для партнерства в архітектурно-будівельній галузі», – підсумовує Подседенсек, згадуючи злиття Delta ZT Vienna та Architect Podsedensek ZT, яка відбулася минулої осені.

Останні статті

26. Березня 2024

Крістіна Ланг обіймає посаду речниці групи компаній DELTA

Крістіна Ланг обіймає посаду речниці групи компаній DELTA Уродженка Верхньої Австрії, з 2022 року відповідає за стратегічні комунікації DELTA, а тепер, на додаток до своєї попередньої ролі, також представляє компанію у якості речниці. ...

Mehr
Team DELTA Ukraine, Dezember 2023.

12. Лютого 2024

DELTA Україна: Огляд діяльності DELTA та перспектив и на 2024 рік.

Група компаній DELTA була заснована в 1977 році в м. Вельс, Австрія, а з 2006 року веде активну діяльність в Україні. Протягом цих років компанія встановила стійку присутність у країні, адаптуючись до плинних соціально-економічних умов та змін на будівельному ринку....

Mehr
Parnigoni Evelyn, Geschäftsführerin Delta Baumanagement GmbH (Copyright Erich Sinzinger)

06. Лютого 2024

Вступ Евелін Парнігоні до команди диреткорів DELTA Group

Евелін Парнігоні приєднується до керуючого складу Delta Baumanagement з 01.01.2024. Евелін Парнігоні почала працювати в DELTA Group у 2006 році. Вона зробила собі ім'я як жінка-менеджер будівельних проектів у галузі, де на той час домінували чоловіки, і з 2010 року є прокуристом в Delta Baumanagement GmbH...

Mehr